Sentiment

6. října 2013 v 17:58 | Aife |  ORIGINAL POEZIE
Dík za ráno, kafe, med a všechny dobré věci
Za pruskou modř, za vítr, vedro, led
Tak dík a sbohem. Nevrátím se.
Procesí primadon se loučí
s věnečky z žlutých narcisů


A dík za večery s mátovým čajem strávené na zahradě domu
někde mezi poli daleko od města
Též dík za nalezený klíč, za Markétu, sníh a křoví za plotem
a za to, že ve vyschlém potůčku
se mrskali černí žabí pulci

A dík za tuřanský hřbitov a za kostelík
kde nikdy nikdo nebyl a nikdo nebude
a za zmrzku za šest kaček
Kněz se ztratil na prašné cestě vedoucí ke kříži
a zplanělé vinici, někde tam pak chcíp

Díky za trpké trnky a ostny zabodnuté v kůži
za Kaččin jekot, odřená kolena a za sníh z květů
a za svlačce zářící mezi zelenými listy
Za promarněné léto a marnější konec zimy

Za uschlé, nesklizené ostružiny
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Luca Luca | 7. října 2013 v 20:22 | Reagovat

Je to skvělé. Líbí se mi jak je ta poezie přímá, žádné hloupé metaforky a ještě hloupější snahy o nic... Líbí se mi že přestože je přímě napsaná za těmi slovy se dá tušit víc. Chtěla bych vědět co přesně to všechno znamená a něco mě napadá, ale tady to veřejně luštit nebudu. Přirovnáváš se k ostružinám? Dlouho jsem nebyla tak nadšená, krásnou básní. Syrově krásnou, ale ne zbytečně... nesnaží se o to být syrová. Přesně tohle je styl poezie, kterou miluju. Jen se mi nelíbí název. Za prvé to nevyznívá sentimentálně a za druhé... se ten název prostě nehodí. :-?

2 Aife Aife | 7. října 2013 v 20:56 | Reagovat

[1]: Hvííí! Luce se to líbí!
Tak metafory mi nikdy moc nešly - alespoň ne ty klasické ve stylu "mocný nástroj pomsty" aka penis (c) Oscar Wilde.

První verš "Dík za ráno, kafe..." vznikl asi tři měsíce před zbytkem básně v jedné z mých melancholických chvilek. Zbylé verše jsem dopsala až mnohem později, když už jsem se nějak sama zorientovala v tom, za co vlastně děkuju.

Nevím, jestli jsem ostružina já nebo jenom to dětství, o kterém básnička je. Název Sentiment je víc ironický - Sentimentálně vzpomínáme na doby minulé, na vlastní dětství, které vždy vnímáme s růžovými brýlemi. Sentiment má taky význam "nálada" nebo obecně "pocit". Vím, že to na první pohled nemusí vyznít, ale dle mého všechny významy toho slova shrnují to, co se mi míhalo hlavou, když jsem to psala.
(myslím, že jsem zrovna seděla s M. v cukrárně, zatímco si on čmáral pastelkou, já jsem papír zneužila k tomuhle)

Jinak k "symbolům" - žádné tu nejsou, alespoň ne primárně. Na zahradě jsme mívali žluté narcisy, které na rozdíl od těch bílých nepáchly jako fermentované hovno.

Markéta byla dívka ze sousedství, která mě vzala k nim domů, když jsem v zimě celá ubrečená zvonila u nich, protože se mi v zápalu bobování ztratily klíče od baráku. (Nakonec jsem ho snad našla někde ve sněhu.)
Naproti domu byl park a od něj vedla cestička k trnce, po které jsme lezly jako opice, k baráku obrostlém bezem a svlačci. Pod tím se rozprostíralo fotbalové hřiště, které z jedné strany obtékal potůček, 80% času vyschlý jak troud. Když náhodou zapršelo, žáby v sousedství nelenily a hned se jaly do něj spářit, jenom aby o týden později zase udeřila sucha.

Tuřanský kostel je kapitola sama o sobě. Od vesnic vedla do polí prašná cesta vedoucí k remízku, kde byla bouda obrostlá révou a kousek od toho trčel ocelový kříž. Jestli to tam ještě je, nevím.

3 BianceCithare BianceCithare | 20. října 2013 v 22:05 | Reagovat

Ahoj, píšu povídku na téma Naruta a kdysi dávno jsem četla Bílý písek, to mě dovedlo sem a posléze jsem si přečetla i tvoji další tvorbu. No oč jde...máš pravurní dějové zvraty i linii příběhu a já mám problém s takovým jedním zvratem tedy spíš s tím jak ho vytvořit...četla jsem něco o zvratech na internetu ale je to všechno moc vědecké a složité -na mě. Takže se obracím na tebe. Nějak nevím ani za který konec to mám vzít...
Když tak si přečti zatím napsané kapitoly...kdybys byla tak hodná a pomohla mi, tak napiš buď sem a nebo tam a já vyklopím všechno co plánuju... :-)

Díky moc, BianceCithare

Odkaz: http://ourstories.stmivani.eu/16-fanfiction/inkoustove-oko/

4 Aife Aife | 24. října 2013 v 21:58 | Reagovat

[3]: Ahoj. Dobrý dotaz :D Zítra si to přečtu a o víkendu by mohl následovat dlouhý email nebo veřejná rada, jak chceš:)

5 strigga strigga | 26. října 2013 v 15:24 | Reagovat

Je prostě strašně krásná. Měla jsem rozepsaný dlouhý vrtající se komentář, ale celý jsem ho smazala, působil by nepatřičně. K čertu s tím.. je mi prostě blízká, takovým tím zvláštním způsobem, když víš, že ti vlastně blízká být nemůže, protože nemluví o tobě - ale vlastně tak trochu mluví. Hm. *messed it up totally*

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama